łęsk - BalticDive. Kursy nurkowania w Elblągu

Idź do spisu treści

Menu główne

łęsk

WIEDZA

Jezioro Łęsk - jezioro w Polsce położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Dźwierzuty.  W części południowej, niedaleko ujścia do kanału łączącego jeziora leży mała wysepka. Brzegi jeziora są wysokie i strome, porośnięte wokół lasem. Jedynie w północnym krańcu jeziora ciągną się łąki i pola uprawne oraz leży wieś Orżyny. Wokół brzegów biegną dróżki. Łęsk jest typowo rynnowym jeziorem o dużej głębokości. Ławica przybrzeżna jest bardzo krótka, a spadki dna schodzą stromo do osi podłużnej jeziora z obydwu jego stron. Jedynie przy krańcach południowych ławica przybrzeżna jeziora jest szersza i ma łagodny spadek. Dno i partie przybrzeżne są przeważnie piaszczyste i żwirowato-piaszczyste, tylko w nielicznych płytszych miejscach częściowo zamulone. Dojazd: drogą wojewódzką nr 600 - Szczytno - Romany - Nowe Kiejkuty - Orżyny (jezioro przylega od południa do tej drogi w okolicy miejscowości Orżyny).

Powierzchnia jeziora wynosi 116,5 ha, średnia głębokość 11 metrów. Maksymalna głębokość 39 metrów. Jezioro ma 1 klase czystości wody.  Zbiornik charakteryzuje się się zimną, przejrzystą i dobrze natlenioną wodą przez cały rok
Roślinność  występuje w partiach przybrzeżnych jeziora, wzdłuż jego brzegów i przy wyspie. Podobnie roślinność miękka, zanurzona występuje w ww. partiach. W wielu miejscach przy brzegach zalegają w wodzie powalone drzewa. Ichtiolinia składa się z następujących gatunków: leszcz, płoć, okoń, szczupak, krąp, ukleja, wzdręga, węgorz, miętus i innych mniej licznych. Dno piaszczyste lub żwirowo piaszczyste. Brzeg w większości stromy porośnięty lasem co utrudnia wejście do wody. jezioro znane jest z ścianki iłowej zaczynającej się od 12 metra a konczącej na około 30 metrze.

Zbiornik polecany jest bardziej dla nurków zaawansowanych.
Choć jezioro ma charakter sielawowy, sieja i sielawa. Wzdłuż wschodniego brzegu, na znacznej przestrzeni rozciąga się rezerwat przyrody - Kulka. Po przeciwnej stronie, na brzegu zachodnim, w połowie długości jeziora zlokalizowany jest ośrodek wypoczynkowy i pole biwakowe. Kilkaset metrów wyżej leży leśniczówka.

Na miejscu znajdziemy baze nurkową
CN Crazy Shark. Na miejscu znajduje się spręzarka. Mozemy nabić butle powietrzem, nitroxem oraz wypożyczyć cały sprzet.
Nie ma problemu z wynajęciem kwater
http://meteor-turystyka.pl/noclegi,osrodki-wypoczynkowe,jezioro-lesk,92.html

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego