trześniowskie - BalticDive. Kursy nurkowania w Elblągu

Idź do spisu treści

Menu główne

trześniowskie

WIEDZA

Jezioro Trześniowskie (Ciecz) rynnowe w woj. lubuskim, w pow. świebodzińskim, w gminie Łagów, leżące na terenie Pojezierza Lubuskiego. Jezioro Ciecz jest połączone krótkim kanałem z leżącym na południe od niego Jeziorem Łagowskim. Na przesmyku między jeziorami leży wieś Łagów. Jezioro w całości położone na obszarze Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Strome brzegi niemal w całości porośnięte lasem. Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 171,0 ha do 185,7 ha. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 106,3 m n.p.m.

Opis
Średnia głębokość jeziora wynosi 19,3 m, natomiast głębokość maksymalna 58,8 m (jedno z najgłębszych jezior w Polsce). W oparciu o badania przeprowadzone w 2000 roku wody jeziora zaliczono do II klasy czystości. Największą atrakcją tego miejsca jest zlokalizowana w najbardziej wysuniętej na północ części jeziora pionowa ściana węglowa opadająca na głębokość 30 m oraz druga ściana - ścianka iłowa. Niestety dojazd do tego miejsca jest utrudniony gdyż przebiega przez teren jednostki wojskowej. Dobrze byłoby zaopatrzyć sie w jednostke pływająca. Aby dojechać do ściaanki należy udać się do gospodarstwa Rybakówka. Znajduje się ono około 70 metrów od ścianki. Auto możemy zaparkować na prywatnym terenie tuż przy jeziorze, Warto byłoby zapytać o tą możliwość właścicieli ziemi. Scianke znajdziemy już od około 15 metra i schodzi do 30 m.
Nurkując z niewielkiej plaży tuż przy pomoście w centrum Łagowa ujrzymy powalone drzewa. Można tu spotkać polujące szczupaki, oraz ławice okoni.


Opisywany akwen to jedyne w środkowo - zachodniej Polsce stanowisko troci jeziorowej. Ponadto występuje tu zdecydowana większość rodzimych, jeziorowych gatunków ryb z sielawą, sieją i węgorzem na czele oraz ogromne okonie i szczupaki, płocie, leszcze i liny.


Nad jeziotem znajduje się baza nurkowa zamek więc nie będziemy mieli problemów z nabiciem gazów oraz dopożyczeniem sprzętu. Na miejscu znajdują się również ośrodki wczasowe dzięki czemu bez problemu wynajmiemy pokój. Więcej info dotyczących funkcjonowania bazy Zamek

Joasia – tel. 504 700 653 lub na stronie http://www.nurkowanie-lagow.pl/
Info dotyczące noclegów w okolicy
http://www.lagow.pl/
Włodzimierz Kołacz (baza całoroczna)
http://div100.fm.interiowo.pl/Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego