czerwiec - BalticDive. Kursy nurkowania w Elblągu

Idź do spisu treści

Menu główne

czerwiec

WIEDZA

Jezioro Niesłysz - Niesulickie. Największe jezioro Pojezierza Łagowskiego na Równinie Torzymskiej, w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Lubrza. Jezioro pochodzenia poligenetycznego. Północna część pochodzenia rynnowego, a południowa morenowego. Powierzchnia – 496,6 ha, długość – 4,7 km a szerokość – 1,7 km. Maksymalna głębokość sięga do 35 m.

Linia brzegowa jeziora jest dobrze rozwinięta, brzegi przeważnie wysokie, porośnięte lasem. Wiele zatok, stanowiących o nieregularnym, ciekawym kształcie jeziora. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy o łącznej powierzchni 10,4 ha. Wyspy i brzegi jeziora są miejscami lęgu ptactwa (m.in. żurawi, czapli, łabędzia niemego, bielika). W wodach jeziora żyje wiele gatunków ryb (m.in. płoć, leszcz, ukleja, szczupak, okoń, węgorz, sielawa).

Roślinność wodna uboga. Przezroczystość  sięga 3 - 4 m w poziomie w części głębokiej, a w części płytkiej do 2 m.Linia litoralu kończy się dość wysoką ścianą z roślin (typowe w tego typu jeziorze) Może być atrakcyjne w nocy (ryby). Wędkarze chwalą to jezioro ze względu na dobre połowy. Jezioro jest „średnie” jeśli chodzi o atrakcyjność nurkową. W okolicy znajdują się o wiele bardziej atrakcyjne od j. Niesłysz, np. Ciecz (Trześniowskie). W Niesulicach jest w centrum bar w budynku po byłej remizie. Pracuje tam gość który nurkuje w Niesłyszu. Poleca nurkowanie w Zatoce Bogenza. W głównym sklepie w Niesulicach, w centrum, jest dostępna mapka z dokładnie rozrysowanymi głębokościami
W okresie letnim w Pensjonacie Złoty Potok, (najbliżej jeziora Niesłysz)  istnieje możliwość nauki nurkowania pod okiem instruktora. W ośrodku można również wypożyczyć sprzęt do nurkowania. Dla chętnych jest możliwość zrobienia kursu nurkowania.

Na półwyspie we wschodniej części jeziora znajduje się średniowieczne grodzisko datowane na VII/VIII wiek. W 2010 archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkryli pozostałości najstarszego na ziemiach polskich mostu datowanego na l poł IX w. o rozmiarach ok. 100 × 4 m, wykonanego z drewna dębowego. Most ten łączył ląd z, będącą m.in. miejscem kultu, wyspą na jeziorze. Nad jeziorem znajdują się liczne ośrodki turystyczno-wypoczynkowe: Niesulice, Przełazy, Krzeczkowo. W odległości 10 km na wschód od jeziora znajduje się miasto Świebodzin.

Badania wykonane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze w 2000 oraz 2005 roku wykazały zagrożenie wód jeziora przez nadmierną eksploatację turystyczną oraz trudności w oczyszczaniu ścieków w zlewni jeziora. O pogarszającej się jakości wód świadczą pojawiające się zakwity sinicowe. Znaczne rozmiary jeziora buforują jednak skutki zagrożeń i powodują, że jezioro Niesłysz zachowuje II klasę czystości pod względem fizyko-chemicznym i I klasę czystości pod względem sanitarnym.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego