dominickie - BalticDive. Kursy nurkowania w Elblągu

Idź do spisu treści

Menu główne

dominickie

WIEDZA

Jezioro Dominickie – jezioro na Pojezierzu Leszczyńskim o powierzchni około 344 ha i głębokości ponad 17 m, położone na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego w powiecie leszczyńskim. Ma długość 3830 m, szerokość 1660 m, posiada dobre warunki do kąpieli gdyż jego dno opada łagodnie. Otoczone jest borami sosnowymi. Jest uznanym ośrodkiem żeglarskim, z uwagi na sąsiedztwo innych jezior, z którymi ma połączenia, stanowi ważny punkt dla wycieczek kajakowych.

Wokół jeziora znajduje się silnie rozbudowana infrastruktura turystyczna, miejscowości Boszkowo-Letnisko, Dominice to ośrodki wczasowe i domki letniskowe. Otoczone jest lasami sosnowymi. Na jeziorze można uprawiać prawie wszystkie dyscypliny sportów wodnych, a także turystykę kajakarską. Utworzono szlaki turystyki wodnej, pieszej, rowerowej i konnej. W okolicy znajduje się jeszcze kilka mniejszych jezior. Jest to najczystszy zbiornik wodny w okolicy. W oparciu o badania przeprowadzone w 2011 roku wody jeziora zaliczono do I klasy czystości
.
Jest to idealne miejsce dla osób zaczynających nurkowac, chcący się szkolić. Na róznych głębokościach mamy umieszczone platformy szkoleniowe. Widoczność do 5 metrów w zależności od pory roku.
Wejść do wody można praktycznie prawie z każdego brzegu. Od strony ulicy Dominickiej  mamy najgłębszą części jeziora, gdzie Centrum Nurkowe Triton zamontowało na głębokości 15 m platformę z lina opustową (czerwona bojka). Po przeciwległej stronie znajduje się zatoka (od strony Starkowa, kierując się na "Raj" pytać o bazę strażaków), na której w marcu 2010 został zatopiony wrak (nadwozie) wojskowego wozu telegraficznego. Również jest oznaczony bojką i posiada 3 wejścia, i znajduje się na głębokości 7-9 m. Niedaleko centralnej części jeziora znajduje się ciekawa, podwodna górka, latem obficie pokryta roślinnością i chętnie odwiedzana przez ryby, których tu nie brakuje.  Prócz występującej tu i rozmnażającej się sielawy, możemy spotkać lina, wzdręgę, ukleje, leszcza, krąpa, a także szczupaki, węgorze i okonie. Bywają tu też ponoć sumy, a nurkując, prawie zawsze napotyka się raki amerykańskie .
Ze względu na dobrze rozwiniętą infrastrukture akwen bardzo dobrze nadaje się do wyjazdu z rodziną.  
http://meteor-turystyka.pl/noclegi,jezioro-dominickie,86.html

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego