drawsko - BalticDive. Kursy nurkowania w Elblągu

Idź do spisu treści

Menu główne

drawsko

WIEDZA

Drawsko jest jeziorem na Pojezierzu Drawskim, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Czaplinek. Powierzchnia zwierciadła wody wynosi 1781,5 ha. Objętość wody w zbiorniku wynosi 331 443,5 tys. m³. Według publikacji z 1991 roku maksymalna głębokość wynosi 79,7 m, a średnia głębokość 17,7 m. Drawsko jest drugim jeziorem po Hańczy pod względem głębokości w Polsce.
Przez jezioro Drawsko przepływa rzeka Drawa, nad Drawskiem położone jest miasto Czaplinek. Na jeziorze znajduje się 12 wysp: Lelum, Polelum, Mokra, Środkowa, Zachodnia, Bagienna, Samotna, Dzika (Bobrowa), Żurawia, Czapla, Kacza oraz największa wyspa Bielawa, która jest piątą wyspą jeziorną w Polsce pod względem wielkości.Zwierciadło wody jeziora znajduje się na wysokości 128,7 m n.p.m.
Drawsko powstało w miejscu skrzyżowania się kilku głębokich rynien polodowcowych.

Oprócz różnego gatunków ryb mozemy spotkac raki oraz kraba reliktowego. Kolejną atrakcją są głazy narzutowe oraz spora ilość powalonych drzew robiąca naprawde duze wrażenie. Na miejscu znajdziemy również małe wraczki łodzi.
W lato warto zaopatrzyć się w boje nurkową ze względu na dużą ilość pływających  łódek.

Dojeżdzając do jeziora natkniemy sie na bazy nurkowe w których zostaniemy poinformowani o najlepszych miejscach nurkowych a nawet mozemy wynając przewodnika.


Bazy nurkowe

http://www.bazaocto.pl/
http://www.sharkdive.com.pl/

Jakość wód

W 2009 r. przeprowadzono badania jakości wód Drawska w 5 punktach w ramach monitoringu diagnostyczno-operacyjnego. W ich wyniku oceniono stan ekologiczny na umiarkowany (III klasa), a stan chemiczny na dobry. W ogólnej dwustopniowej ocenie stwierdzono zły stan wód Drawska. W 1996 roku dokonano badań czystości wody Drawska, gdzie oceniono stan wód na III klasę czystości, a jezioro otrzymało I kategorię podatności na degradację biologiczną. Przejzystosc wody nieraz dochodzi do 12 metrów.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego