elektrocieplownia pruszków - BalticDive. Kursy nurkowania w Elblągu

Idź do spisu treści

Menu główne

elektrocieplownia pruszków

WIEDZA

Elektrociepłownia Pruszków II – elektrociepłownia zlokalizowana w miejscowości Moszna-Wieś koło Pruszkowa, w gminie Brwinów w województwie mazowieckim, wchodząca w skład MLP Group S.A. Elektrociepłownia nigdy nie została oddana do użytku i praktycznie gotowy obiekt jest powoli rozbierany, w 2004 rozebrane zostały rurociągi. Do 2008 rozebrano również widoczne na zdjęciu budynki elektrociepłowni. W chwili obecnej pracuje jedynie komin elektrociepłowni o wysokości 256 m jako konstrukcja pod anteny. Aktualnie są z niego emitowane program radiowy oraz multipleks telewizji cyfrowej.
Niestety, ECP to już historia. Na terenie niedoszłej elektrociepłowni od lat powstawały centra magazynowo-logistyczne, i kwestią czasu było, gdy ich ekspansja dotrze do zalanych korytarzy. W związku z budową kolejnej hali rozpoczęło się burzenie wejść i zasypywanie tych części zalanego kompleksu, które były dostępne z zewnątrz. Jako pierwszy „poległ” korytarz północny, do którego prace budowlane dotarły zimą 2013/2014 roku. Po zburzeniu i zasypaniu jednego z wejść, widoczność w całym biegu korytarza spadła do zera, czyniąc nurkowanie bezcelowym, i stan ten utrzymuje się do dzisiaj.

Latem 2014 r. zasypano najbardziej malowniczą część akwenu, czyli duży basen na końcu korytarza -1. Efekt jest łatwo widoczny w klatce schodowej, którą zwykle wchodziło się do wody: woda jest czarna, śmierdzi chemią, a jej przejrzystość jest praktycznie zerowa. Zanieczyszczenia z korytarza -1 spłynęły na poziom -2, gdzie i tak widoczność była zwykle fatalna – a do czego doprowadziło połączenie starego i nowego „bełta”, zapewne łatwo sobie wyobrazić.

Więcej na temat elektrociepłowni
http://divers24.pl/22525-korona-dziur-polski-ecp-czyli-elektrocieplownia-pruszkow/

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego