fort zbarż - BalticDive. Kursy nurkowania w Elblągu

Idź do spisu treści

Menu główne

fort zbarż

WIEDZA

Fort VII "Zbarż" to jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa. Położony w warszawskiej dzielnicy Włochy został wybudowany w latach 1883–1908. Otoczony fosą fort zbudowano na planie pięcioboku, lecz po 1909 roku w ramach likwidacji twierdzy został częściowo rozebrany. Na szczęście tylko częściowo - zachowały się koszary szyjowe, które dziś są celem wycieczek warszawskich płetwonurków.
Fort Zbarż oferuje kilka ciekawych miejsc które warto odwiedzić pod wodą. Począwszy od części położonej pod wiaduktem – tam znajdziemy trochę pozostałości po budowie trasy ekspresowej oraz powalone drzewa aż do wnętrz koszarów szyjowych. Niestety wewnątrz koszarów głębokość wynosi zalewie 1,7 metra ale kilkumetrowa widoczność oraz malownicze ceglane ściany rekompensują niski poziom wody. Wbrew pozorom nie jest to nurkowanie overhead, gdyż pomiędzy lustrem wody, a łukowymi sklepieniami koszarów jest są ponad dwa metry powietrza, co zresztą można zaobserwować stojąc na brzegu naprzeciwko koszarów. Wpływając jednak do wnętrza koszarów należy zaopatrzyć się w kask, gdyż cegły poddane wieloletniemu wpływowi wody uległy zmurszeniu i mogą stanowić zagrożenie dla nieuważnych nurków. Z tego też powodu osoby początkujące lub mające problem z pływalnością nie powinny zapuszczać się do środka budowli.
Na środku dziedzińca fortu znajduje się wyspa utworzona z ceglanego fragmentu murów – zdecydowanie warto ją opłynąć, gdyż od zachodniej strony wprawne oko może dostrzec resztki kadłuba jachtu klasy Omega - „prawdziwy” wrak w stolicy Polski. Nieopodal znajduje się studnia która najprawdopodobniej miała zapewniać odprowadzenie wody z dziedzińca fortu, lecz po jej zatkaniu teren został zalany. Na dnie oprócz roślinności można odnaleźć wiele przedmiotów zarówno pochodzących z gospodarstw domowych np. wanna z hydromasażem ale również pozostałości po wojsku – na przykład aluminiowe talerze i kubeczki. Akwen zamieszkują okonie, szczupaki, płotki oraz sumiki karłowate, które chętnie przesiadują w mrocznych zakamarkach koszarów. Na dnie można również spotkać niezliczone ilości ogromnych szczeżui, które niestrudzenie filtrują wodę pobierając z niej składniki odżywcze. Co ciekawe w wielu miejscach można również znaleźć długie charakterystyczne ślady przemieszczania się tych skorupiaków, co przypomina, że nie są to tylko zwierzęta biernie tkwiące w jednym miejscu.

                                                                                              Żródło. http://nurkowapolska.pl/395,Nurkowisko-w-Warszawie-Fort-Zbarz.html

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego