gim - BalticDive. Kursy nurkowania w Elblągu

Idź do spisu treści

Menu główne

gim

WIEDZA

Gim – jezioro leżące koło wsi Nowa Kaletka, na wschód od Jeziora Łańskiego, w kompleksie Lasów Ramuckich, 30 km na południe od Olsztyna, w dorzeczu: Omulew – Narew – Wisła. W pobliżu jeziora znajdują się następujące miejscowości: Nowa Kaletka, Zgniłocha, Kolonia Gimek (oficjalnie Kolonia Zgniłocha). Jezioro jest użytkowane rekreacyjnie. Ośrodki wczasowe, wraz z plażą i pomostami, znajdują się na północnym brzegu jeziora. Na tym brzegu znajdują się także zabudowania wiejskie Nowej kaletki.

Zbiornik posiada wydłużony równoleżnikowo kształt. Największe przegłębienie (25,8 m) znajduje się we wschodniej jego części. Południowy brzeg jeziora jest w części podmokły i niski, a północny wyższy i piaszczysty. Nie posiada stałych dopływów powierzchniowych, zasilane jest wodami podziemnymi i z rowów melioracyjnych (funkcjonujących okresowo). Odpływ następuje w kierunku południowym, przez dwa łączące się ze sobą cieki. Linia brzegowa jeziora jest dobrze rozwinięta, w litoralu roślinność szuwarowa. Brzegi otoczone lasami (głównie w części wschodniej), łąkami i polami (w części zachodniej). W oczeretach występuje trzcina i sitowie. Wśród elodeidów występuje moczarka kanadyjska, jaskier krążkolistny.

Opis nurkowy

Według danych IRŚ, głębokość maksymalna jeziora wynosi 25,8 m, głębokość średnia – 7,6 m, powierzchnia – 175,9 ha. Długość maksymalna – 3300 m, szerokość maksymalna – 1000 m. Długość linii brzegowej wynosi 8600 m. We wschodniej części jeziora, znajduje się niewielka wysepka, na której spotkać można przesiadujące kormorany. Na jeziorze gnieżdżą się także łabędzie. W jeziorze występuje sielawa, sieja, szczupak, lin, okoń, leszcz, płoć.
Widoczność do 6 metrów w azleżności od pory roku. Dno piaszczyste pokryte roślinnośćią co stwarza dobre warunki do nurkowania. Nad jeziorem nie ma możliwości nabicia butli. W tym celu trzeba skorzystać z sezonowej bazy nad jeziorem Narty. W jeziorze znajdziemy podwodne łąki, kolonie osoki oleosowej oraz stada okoni. W północnej części jeziora mamy do dyspozycji ośrodki wczasowe i możemy wynająć pokój.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego