goya - BalticDive. Kursy nurkowania w Elblągu

Idź do spisu treści

Menu główne

goya

WIEDZA


Nazwa: MS Goya

Położenie:
55° 12’ 02"N
18° 18’ 36"E


Głębokość na dnie: 75 metrów

Wymiary
Długość  131,06 m
Długość całkowita 141,20 m
Szerokość 17,37 m
Zanurzenie 7,76 m
Pojemność  5230 BRT
Wyporność 10600 t


Dokładnie nie wiadomo kiedy został zwodowany. Jedne zródła mówią ze został zbudowany i zwodowany w Norwegii inne natomiast że był frachtowcem zbudowanym w Oslo w 1942 roku. Początkowo miał być chłodnicowcem do przewozu artykułów łatwo psujących sie.
Podczas wojny wcielony do Kriegsmarine, nastepnie wybrany do udziału w akcji Hannibal mającej na celu wywiezienie emigrantów niemieckich z prus wschodnich. Po latach poszukiwań został odnaleziony w odległości około 35 kilometrów na północ od Łeby. Ekspedycja kierowana była przez Instruktora nurkowania Krzysztofa Starnowskiego. jednostka zatopiona została 16 kwietnia 1945 roku poprzez trafienie dwoma z czterech torped wystrzelonych przez radziecką łódz podwodną typu L-3 pod dowództwem Władimira Konowałowa.
Wrak Goyi leży na głębokości 78 metrów. Była to jedna z największych tragedii morskich w dziejach ludzkości. Na pokładzie znajdowało sie około 7 tysięcy ludzi. Okret zatonął w niespełna siedem minut. Ze względu na porę roku i temperature wody z katastrofy uratowano 165 osób.
Dowódca radzieckiego okrętu podwodnego za tę zbrodnie uhonorowany został najwyższym radzieckim wyróżnieniem wojennym - Bohaterem Związku Radzieckiego.
Na wraku istnieje zakaz nurkowania. wrak uznawany jest jako mogiła wojenna. Pomimo upływu lat zachowany jest w dobrym stanie.
Tylko dla zaawansowanych nurków.

Film z nurkowania
https://www.youtube.com/watch?v=GL3Tndgfs6o


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego