koparki - BalticDive. Kursy nurkowania w Elblągu

Idź do spisu treści

Menu główne

koparki

WIEDZA

Jaworzno-Szczakowa (Koparki)

Lokalizacja

Okolice Jaworzna
Głębokość max.Było 19,5 m - obecnie głębokość obniża się i 2005r wynosi 14,5m


Widoczność

Początkowo 8-10 metrów, ze względu na pielgrzymki nurkowe przeciętnie 3-5m, w zimie nawet ponad 10m

Dojazd
Z autostrady A4 zjazd na Jaworzno, w rynku odbijamy w prawo, po 3-4 km mijamy rozwidlenie dróg /jedziemy za kierunkowskazem na Olkusz/, ok.1000m dalej skręcamy w prawo, po lewej ręce mijamy kościół (!), następnie jedziemy ok. 2,5 kilometra, wjazd na teren zbiornika w prawo, obok zakładu kameniarsko-nagrobkowego (za pozostałością taśmociągu naziemnego, przechodzi nad drogą)


Opis akwenu
Kamieniołom dolomitowy bardzo ciekawy, z zalanymi dwoma koparkami, domkami strzałowymi, połówką poloneza "Caro", samochodem BMW oraz pięknymi pionowymi ścianami (zobacz zdjęcia Jaworzno 2003).
Większość "znalezisk" jest obojkowana, wszystkie są oporęczowane pod wodą.
Nurkowanie nie wymagające zaawansowanych uprawnień. Miejsce godne polecenia. Widoczność bardzo różna, ogólnie bardzo dobra, ale w miejscach o największym nasileniu ruchu 1-3m. Dobre miejsce do odbywania szkoleń i kursów nurkowania.

Niebezpieczeństwa
Akwen dość bezpieczny, głównie dzięki czystej wodzie i małej głębokości. Pewne problemy początkującym nurkom może sprawić fakt, że głębokość przy pomostach gdzie wchodzimy do wody jest 12-14m.
Woda w akwenie w 2003-2004r powoli ale systematycznie opadała,  aby wejść do wody trzeba było pokonać w pionie ok. 4,5m, mogło to stanowić spory problem dla osób słabszych, po nurkowaniu niestety trzeba było skorzystać z drabinki w celu wyjścia na górę.
Obecnie 2006r. woda powróciła do stanu pierwotnego i wejście nie stanowi problemu.

Właściciel
Formalnym właścicielem jest Syndyk masy upadłościowej kopalni Jaworzno Szczakowa. Jednak teren ten został wydzierżawiony przez centrum nurkowe "Orka" Mirka Kierepki z Bielska Białej. W 2015? nastąpiła zmiana i obecnie akwenem zarządza Via Sport Diving Marina "Koparki".


Wszelkie informacje   Jaworzno-Szczakowa (Koparki)
                                                                                                                                                                                                            żródło. nurkomania.pl

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego