lubikowskie - BalticDive. Kursy nurkowania w Elblągu

Idź do spisu treści

Menu główne

lubikowskie

WIEDZA

Jezioro Lubikowskie - Jest to jezioro morenowe, typu zaporowego, powstałe wskutek zatamowania wód polodowcowych przez tworzące się w tym samym czasie wzniesienia. z wyjątkiem stosunkowo niskiego brzegu wschodniego, jezioro otaczają skarpy wyniesione do wysokości kilku metrów (długość linii brzegowej misy jeziora 12 800 m, zaś wysp 1075 m, łączna powierzchnia wysp to 5,9 ha). Porasta je pas krzaków i drzew oddzielających akwen od pól uprawnych. Jezioro leży na pagórkowatym terenie krawędzi Wysoczyzny Poznańskiej. Większymi miejscowościami w pobliżu jeziora są miasta: Międzyrzecz oddalony ok. 12 km w kierunku południowo-zachodnim, Skwierzyna oddalona w kierunku północno-zachodnim ok. 18 km i Międzychód oddalony ok. 15 km w kierunku północno-wschodnim. Dobry dojazd do akwenu od trasy Gorzów Wielkopolski–Poznań. Lokalna droga przez Lubikowo prowadzi do dobrze zagospodarowanego turystycznie brzegu wschodniego. Równolegle do trasy Gorzów Wielkopolski–Poznań biegną tory nieczynnej linii kolejowej Rokietnica – Międzychód – Skwierzyna. Obok zachodniej części akwenu przebiega droga Międzyrzecz–Rokitno–Przytoczna.


Urozmaicone dno zbiornika posiada kilka głęboczków bocznie umiejscowionych. Woda jeziora w II klasie czystości (rok badania 1993) ma znaczną przezroczystość. W roku 1982 na dnie Jeziora Lubikowskiego płetwonurkowie z grupy "Marlin" odnaleźli urnę całopalną z XIV wieku, którą można oglądać w gorzowskim muzeum. Miano prowadzić tam podwodne badania archeologiczne, niestety nie zostały one podjęte. Ze względu na bardzo czystą wodę Jezioro Lubikowskie jest często odwiedzane przez płetwonurków i wodniaków z całej Polski. Daleka widoczność w głąb jeziora.

Opis nurkowy
Średnia głębokość 10,5 m a maksymalna 35. W wielu miejscach możemy trafić na piaszczyste dno a z gatunków ryb możemy spotkać duże szczupaki, okonie, leszcze oraz płocie. Akwen nadaje się równiez dla mniej doświadczonych nurków, zbocze łagodnie opadające. Od pomostu ciągnie się poręczówka do znaku drogowego i lustra. Na głębokośći do 6 metrów możemy oglądać piękną bujną roślinnosc. Następnie mamy wraki dwóch zatopionych łódek. Płynąć dalej możemy natrafić na ścianke sięgającą do 25 metra.
Nad jeziorem znajduje się baza nurkowa
http://www.folwarkamalia.pl/  lub kom. 603-838-407

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego