mamry - BalticDive. Kursy nurkowania w Elblągu

Idź do spisu treści

Menu główne

mamry

WIEDZA

Jezioro Mamry jest to drugie pod względem wielkości jezioro w Polsce w skład, którego wchodzi wiele połączonych ze sobą zbiorników wodnych takich jak  Mamry Północne, Kirsajty, Kisajno, Dargin, Święcajty i Dobskie. Leży w północno-wschodniej Polsce, woj. warmińsko-mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. W przeszłości jeziora kompleksu Mamr tworzyły oddzielne zbiorniki wodne połączone strumieniami. Poziom wody w jeziorach podniósł się w XVI-XVII w. o kilka metrów. Na podniesienie poziomu wody w kompleksie Mamr miały wpływ: zapora na Węgorapie (młyn), ruchy skorupy ziemskiej – wynoszenie gruntu w części północnej kompleksu o 1 mm rocznie. Pod wodą znalazły się m.in.: dawna droga do kościoła z Kalu do Węgielsztyna, niektóre osady i cmentarze pruskie


Dno jeziora jest zróżnicowane z licznymi zagłębieniami i wypłyceniami, przy czym część północna jest wyraźnie głębsza, dno porasta roślinność wynurzona i łąki podwodne złożone z ramienic. Brzegi jeziora przeważnie niskie i podmokłe, w części porośnięte lasem. Powierzchnia zwierciadła wody całego kompleksu Mamr według różnych źródeł wynosi od 9851,0 ha, Średnia głębokość jeziora wynosi 9,8 m, natomiast głębokość maksymalna 43,8 m. Na podstawie badań przeprowadzonych w 2005 roku wody jeziora Mamry Północne (Właściwe) zaliczono do II klasy czystości i II kategorii podatności na degradację. W roku 1999 wody jeziora również zaliczono do wód II klasy czystości.

Przejrzystość wody uzależniona jest od pory roku, najlepsza wczesną wiosną i zimą a może dochodzić do 10-12 metrów. Latem spada do 2-4 metrów, a poniżej 10 metrów nie obejdziemy się bez latarki.
Największą atrakcja oprócz szkoleń nurkowych jest zatopiony wrak statku Arabella. Był to holownik z czasem przekształcony w jacht żaglowy. Pomimo prac konserwacyjnych statek nie oparł się rdzy i po przekazaniu go do stacji nurków w Giżycku w 1993 roku osiadł na dnie jeziora Mamry. Początkowo planowano go osadzić na gł 20 m ale spoczął na głębokości 33m.  Dzisiaj zamieszkują go
zamieszkują go węgorze i miętusy; trzeba jednak uważać, by nie wzbijać płetwami mułu i nie stracić orientacji w wodzie. Przy zwiedzaniu statku należy zachować szczególną ostrożność.

Jakby tego było mało, MCN oferuje dodatkowe atrakcje nurkowania, podwodny tor przeszkód, na którym ustawiony jest dzwon nurkowy, tunele, wraki jachtów oraz platforma do szlifowania umiejętności nurkowych. Podwodny tor przeszkód zbudowany został z konstrukcji metalowych, wielkich opon i drewna. zrobiony jest tak aby w każdym miejscu można było "bawić" się kamizelką a przy okazji pokonywać przeszkody, przepływać przez tunele lub oglądać rybki. Jednym z elementów toru jest stół na którym kursanci wykonują szereg ćwiczeń.

Na miejscu znajduje się Mazurskie Centrum Nurkowe im. Andrzeja Balona Tarasiewicza w, której jak corocznie odbywają się kursy nurkowania.  Centrum oferuje
21 miejsc noclegowych. W naszym schronisku, na poddaszu, jest 5 czteroosobowych pokoi. Łazienki i prysznice są piętro niżej, na poziomie świetlicy, gdzie prowadzone są wykłady i prezentacje. Tam też spożywane są posiłki.

Zdjęcia z zatopienia Arabelli http://mcn.mazury.pl/mcn,article,0,53,61,arabella.html

kontakt do bazy  Piotr Krzewiński tel. 501 570 162

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego