nadziejów - BalticDive. Kursy nurkowania w Elblągu

Idź do spisu treści

Menu główne

nadziejów

WIEDZA

Kamieniołom Nadziejów znajduje się na terenie województwa opolskiego. W kamieniołomie wydobywany był granit, z początkiem lat 80-tych XX wieku został zamknięty z powodu nieopłacalności wydobycia.  Wiosną 2002 roku grupa płetwonurków z Klubu Podwodnik w Nysie oraz strażaków z grupy wodno nurkowej PSP w Nysie rozpoczęła prace przy organizacji bazy nurkowej w starym wyrobisku po kamieniołomie. Dotychczas nurkowania były utrudnione ze względu na dostęp do lustra wody, sprzęt opuszczany był około 15m w dół, co skutecznie zniechęcało do nurkowania.
Od tego czasu woda gruntowa i opadowa wypełniła nieckę wyrobiska. Proces ten trwa nadal, a lustro wody podnosi się średnio o około 0,5-1m w ciągu roku w zależności od ilości opadów.
Z atrakcji podwodnych trzeba wymienić wraki samochodów, które służą do szkoleń ratowniczych, ponad to znajdziemy tu również kamienne schody prowadzące w dół zbiornika.
Ze względu na bezpieczeństwo nurkujących oraz brak możliwości ułożenia sprzętu przy lustrze wody postanowiliśmy wykonać pływający pomost. Może na nim przebywać jednocześnie czterech płetwonurków ze sprzętem – wielkość 4 x 4m, wyporność osiem beczek x 200l. Pływająca platforma połączona jest z brzegiem ruchomą kładką pozwalającą na bezpieczny transport sprzętu. Solidna drabinka zamocowana pod niewielkim kontem umożliwia łatwe wyjście z wody w pełnym sprzęcie. ,Stolik prezesa’’ można wykorzystać do postawienia na nim butli a co za tym idzie samodzielnego założenia zestawu powietrznego. Zejście w dół umożliwiają stalowe schody przymocowane do skały pod odpowiednim kontem.
Pionowa ściana do której zamocowany jest pomost opada pionowo w dół do głębokości 15m, można więc bezpiecznie wykonywać skoki do wody w pełnym sprzęcie nurkowym.
Maksymalna głębokość wynosi 25m, widoczność w zależności od pory roku od 2 – 8m. Niekiedy warstwa wody nadskokowej ma przejrzystość 2-3m a poniżej siódmego metra 10m. Niestety temperatura wody pozostawia wiele do życzenia i na dłuższe nurkowanie /powyżej 30 minut/ niezbędny jest suchy skafander.


Więcej na temat kamieniołomu http://www.podwodnik.eu/web.n4?go=104

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego