orp delfin - BalticDive. Kursy nurkowania w Elblągu

Idź do spisu treści

Menu główne

orp delfin

WIEDZA


Nazwa: ORP Delfin

Pozycja:
54° 38’ 52,20" N
18° 36’ 11,20" E

Jest to drewniany trałowiec wykupiony przez Polskę od Ametrykańskiej żeglugi a następnie przekazany marynarce wojennej RP w 1948 R w której służył do 1957 roku.
Spoczywa w okolicy Helu około siedem mil morskich od brzegu. Podobny do wraku Grożnego o długości 42 metrów i szerokości 8 metrów. Leży na głębokości 18 metrów a najmniejsza głębokość nad wrakiem 12 wynosi metrów. Również przed zatopieniem został pozbawiony niebezpiecznych elementów wyposazenia czyli komina, maszyn, i znacznej części nadbudówek co czyni go wrakiem bezpiecznym do uprawiania nurkowania wrakowego. Wrak leży pochylony na lewą burte.zblizając sie do dziobu możemy zobaczyć otwór gdzie osadzony był bęben z trałem. W ściankach od strony burty znajdują sie otwory po bulajach, a w ściance od strony rufy pozostałości otworów drzwiowych. Nurkując  dalej mamy maszynownie. Nad maszynownią znajduje sie pokład dziobowywraz z stanowiskami karabinów maszynowych- po 2 stronach. Następną rzeczą którą widzimy to fragment nadbudówek.

Okręt uzbrojony był tylko w jedno działko, które znajdowało sie na rufie. Teraz widoczny jest jedynie metalowy pierścień-pozostałość po działku z śrubami mocującymi wieżyczke artyleryjską.
Odstawiony okręt został, wraz z  innymi, zakupiony przez polskie Ministerstwo Żeglugi i, po  remoncie, w grudniu 1947 roku sprowadzony do Gdyni. Wkwietniu 1948 roku na okrętach podniesiono banderę wojenną, nadając im nazwy „Delfin”, „Foka” i „Mors” (czwarty pozostał w służbie cywilnej, jako statek hydrograficzny „Zodiak”). „Delfin” otrzymał oznaczenie burtowe DF a później T-31. Wraz z siostrzanymi jednostkami służył w 4. Flotylli Trałowców. Został przezbrojony w radzieckie działo kal. 85 mm i wyposażony w trały: akustyczny SA-IV, elektromagnetyczny TEM-VI i kontaktowy OROPES. Wycofano go ze służby 26 czerwca 1957 roku i zatopiono w Zatoce Puckiej.  Bardzo ładny wrak dla nurkowań rekreacyjnych juz z stopniem podstawowym jak i zaawansowanym. pozbawiony sieci i innych niebezpieczeństw.

Głębokość


Głębokość na dnie 21 m


Film z nurkowania
https://www.youtube.com/watch?v=B-PIXMr2y4M


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego