piłakno - BalticDive. Kursy nurkowania w Elblągu

Idź do spisu treści

Menu główne

piłakno

WIEDZA

Piłakno – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. mrągowskim, w gminie Sorkwity, leżące na terenie Pojezierza Mrągowskiego w dorzeczu Krutyni. Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 237,5 ha do 259,0 ha natomiast głębokość maksymalna 56,6 m. Jezioro Piłakno składa się z dwóch wyraźnie wykształconych plos – północnego, o głębokości maksymalnej 39,0 m i środkowego, głównego, o głębokości maksymalnej 56,6 m. Południowo-zachodnia zatoka, o największym przegłębieniu sięgającym 16,5 m, przedzielona jest w połowie dużą wyspą.
Przy zachodnim brzegu jeziora znajdują się pozostałości po osiedlu nawodnym z wczesnej epoki żelaza (400-120 r. p.n.e.) – obecnie zalane wodami jeziora – z kultury kurhanów zachodniobałtyjskich. Drewniana zabudowa mieszkalna (o powierzchni użytkowej 70 na 100 m) usytuowana była na kilkuwarstwowym ruszcie z belek.
Kilkaset metrów na południowy wschód od osiedla nawodnego znajduje się cmentarzysko kurhanowe z tego samego okresu. Kurhany z kręgiem kamiennym i prostokątna komora grobowa, pochówki ciałopalne w popielnicach.


W jeziorze możemy natknąć się na sporą liczbę ryb, przy czym dominującymi gatunkami są tutaj Leszcz, Okoń, Płoć i Szczupak. aza nad jeziorem, prowadzona przez Bydgoskie Centrum Nurkowe Aquarius, jest zdecydowanie jedną z najlepiej zorganizowanych baz nurkowych w Polsce. Bezpośrednio przy linii brzegowej jeziora usytuowany jest główny budynek oferujący miejsca noclegowe w wielu różnej wielkości pokojach. Ponadto w części centralnej budynku znajduje się wyjątkowo przestronna i dobrze wyposażona sala wykładowa. Tuż obok mieści się bazowa stołówka (Tawerna Dębowa) w której wykupić można ciepłe posiłki - zarówno śniadania, obiady jak i kolacje. Prócz tego na terenie ośrodka usytuowany jest plac zabaw dla dzieci, boisko do siatkówki plażowej, podświetlany (zarówno z góry jak i od spodu) specjalnie dostosowany dla płetwonurków pomost oraz oczywiście łazienki i prysznice. Całość bazy jest ogrodzona, strzeżona przez pracowników ochrony i monitorowana. Dodatkowymi atutami z czysto nurkowego punktu widzenia jest dobra sprężarkownia umożliwiająca ładowanie butli zarówno powietrzem jak i nitroksem czy nawet trymiksem, wypożyczalnia sprzętu nurkowego, a także łódź motorowa. Pod wodą znajdują się oporęczowane platformy ćwiczeniowe oraz liny opustowe na różnych głębokościach.


Baza nurkowa  AQUARIUS


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego