piaseczno - BalticDive. Kursy nurkowania w Elblągu

Idź do spisu treści

Menu główne

piaseczno

WIEDZA

Piaseczno – jezioro na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim położone w województwie lubelskim, powiecie łęczyńskim, w gminie Ludwin. Jezioro jest pochodzenia krasowego. Należy do jednych z najczystszych jezior w kraju (pierwsza klasa czystości wody). W większości jezioro ma piaszczyste dno. Brzeg północno-zachodni graniczy z bagnami oraz torfowiskami; jezioro można przejść pieszo dookoła. Ze wszystkich stron rosną lasy mieszane. Od strony zachodniej i północnej znajduje się kilka obiektów turystycznych, w tym ośrodek wypoczynkowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Opis
W jeziorze występuje większość polskich ryb słodkowodnych. Są to (alfabetycznie): karasie, karpie, leszcze, liny, miętusy, okonie, piskorze, płocie, sielawy, sumiki karłowate (pot.koluchy), sumy, szczupaki, węgorze i wzdręgi (pot.krasnopióry). Można też spotkać raki i rzadko występujące żółwie błotne. W jeziorze występuje też wiele roślin pływających np.: rdestnica pływająca (Potamogeton natans), moczarka (Egeria densa), wywłócznik skrętoległy (Myriophyllum alterniflorum), nenufary (pot.lilie wodne), grążele żółte, trzciny i pałki. Drzewostan: iglaste: głównie sosny, świerki; liściaste: głównie brzozy. Brzeg północno-zachodni graniczy z bagnami oraz torfowiskami; jezioro można przejść pieszo dookoła. Ze wszystkich stron rosną lasy mieszane. Od strony zachodniej i północnej znajduje się kilka obiektów turystycznych, w tym ośrodek wypoczynkowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W głównym budynku ośrodka jest siedziba sekcji żeglarskiej "Antares". Na północno-wschodnim i wschodnim brzegu jeziora zlokalizowanych jest kilkaset domów letniskowych. Na zachodnim brzegu jeziora znajduje się pływający pomost. Jego kraniec unosi się kilka metrów nad dnem jeziora, co umożliwia bezpieczne oddawanie skoków z pomostu. Pływając w okolicach środkowej części jeziora, można zauważyć plastikowe butelki przywiązane do obiektów na dnie. Oznaczają one lokalizację atrakcji podwodnych dla nurków. Na dnie jeziora zatopiony jest niemiecki samolot Junkers, jeszcze z czasów drugiej wojny światowej; stanowi on obecnie obiekt poszukiwań nurków Jezioro ma głębokość 38,8 m (najgłębsze na Pojezierzu), powierzchnię 86 ha, długość 1,5 km i szerokość 0,8 km.
Na miejscu znajduje się kilka baz nurkowych
a pod wodą czekają na nas atrakcje w postaci wraków starych łodzi, holownika, żaglówki i wiele innych obiektów, które kiedyś trafiły na dno, a dziś stanowią swoisty rodzaj eksponatów w podwodnym muzeum


Baza Nurkowa Profundal https://www.profundal.pl/baza-nurkowa-profundal-jezioro-piaseczno/
Centrum Nurkowe Moana
http://www.moana.lublin.pl/
Klub Nurkowy MURENA  Jerzy Cieśluk tel. 601- 06 31 57
Noclegi
http://meteor-turystyka.pl/noclegi,jezioro-piaseczno,86.html

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego