pile - BalticDive. Kursy nurkowania w Elblągu

Idź do spisu treści

Menu główne

pile

WIEDZA

Jezioro Pile (niem. Pielburger See) – jezioro rynnowe na Pojezierzu Drawskim, o powierzchni 1002 ha i średniej głębokości 11,7 m. Charakteryzuje się dobrze rozwiniętą linią brzegową, urozmaiconym dnem. Maksymalna głębokość zbiornika wynosi 43,9 m, długość linii brzegowej 30 450 m, zaś całkowita objętość wód 115171,4 tys. metrów sześciennych. Posiada wyspy o łącznej powierzchni 1,1 ha. Jezioro zarządzane jest przez Gospodarstwo Rybackie w Czaplinku. Nad jeziorem leży Borne Sulinowo oraz wsie Piława, Dąbrowica, Silnowo Dolne.

W 2005 roku dokonano badań czystości wód powierzchniowych, gdzie oceniono wody Pila na II klasę czystości. Stwierdzono także II kategorię podatności na biodegradację. Od 2010 roku stan czystości wód jeziora Pile sukcesywnie się poprawia - znajdowano tu nawet odwłoki dawno już niewidzianych raków. Przez jezioro przepływa rzeka Piława oraz przebiega kajakowy szlak wodny.

Opis nurkowyNajciekawszą atrakcją jeziora Pile jest zatopiony las powstały w wyniku próby wysadzenia wyspy przez saperów. Tam tez będziemy nurkować .
Wyspę widzimy już z brzegu, ora miejsce gdzie3 został zatopiony las.Aby dopłynąć do wyspy musimy wejść do wody od północnej strony i troche popłynąć na powierzchni. Po przepłynięciu około 160 metrów przepływamy koło czcin i juz widzimy końcówki zatopionych drzew. Zanurzamy się i płyniemy na południowy zachód. Las znajdziemy się na głębokości 16-10 metrów.  Z fauny i flory spotkamy to co w większości jeziorach. Jezioro ze względu na swój charakter jest bardzo licznym siedliskiem wielu gatunków ryb: sandaczy, węgorzy, szczupaków, linów, leszczó, miętusów, okoni. Widoczność bardzo często powyżej 5 metrów w zalezności od pory roku potrafi wynosić więcej. W niektórych miejscach dno przypomina nurkowanie na Hańczy tj. pionowe ścianki iłowe i ogromne bloki kamienne wspaniale urozmaicają dno.

Nad jeziorem nie ma bazy nurkowej. Wynajem kwater  
http://czystejeziora.pl/noclegi-borne-sulinowo

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego