Snorkeler - BalticDive. Kursy nurkowania w Elblągu

Idź do spisu treści

Menu główne

Snorkeler

SZKOLENIA > Podstrony


Snorkeling jest najprostszą formą nurkowania uprawianą przez tysiące osób na całym świecie a głównie wybrzeże Chorwacji i Morze Czerwone w Egipcie i Izraelu. Są to miejsca charakteryzujące się dużą przezroczystośćią wody, małą głębokością oraz ciepłą wodą.   Osoba uprawiająca ten rodzaj sportu może posiadać minimalne umiejętności pływackie. Płetwonurek wyposażony jest tylko w maske, płetwy i rurke ( ABC) unosi się na powierzchni wody z zanurzoną twarzą, obserwując to, co dzieje się pod nim.

Maska nurkowa umożliwia wyraźne widzenie pod wodą. Nieuzbrojone oko ludzkie przygotowane do widzenia w atmosferze powietrza, pod wodą, wskutek zmniejszonej różnicy w gęstości ośrodków (woda-soczewka) widzi obraz nieostry. Mamy wiele typów masek. Najlepiej wybrać z dobrego materiału tj. silikonu, o małej powierzchni wewnętrznej, oraz dużemu kątowi widzenia.
Fajka umożliwia oddychanie bez unoszenia głowy ponad powierzchnię wody. powinna mieć średnice około 2 cm i długość 35 cm. Dłuższe fajki powodują większe opory i możemy mieć problemy z oddychaniem. Na rynku mamy wiele fajek w tym proste, zakrzywione z zaworami i bez. Jaką wybierzemy bedzie zależało od nas samych. Dzięki temu na powierzchni wody może się swobodnie unosić osoba całkowicie nieumiejąca pływać. Płetwy ułatwiają poruszanie się w wodzie.

Płetwy pozwalają na przemieszczanie się i pokonywanie dość dużych odległości. Dla początkujących najlepsze będą płetwy paskowe. Produkowane sa tylko w 4 rozmiarach: S, M,L, XL. Nie zawsze więc uda się znaleźć płetwę idealnie dopasowaną do stopy. Lepiej jednak kupić minimalnie za duże płetwy, niż za małe – nie utrudni to pływania, ani nie spowoduje otarć. Ważne! Płetwy paskowe przymierza się zawsze na buty nurkowe.

Przy zakupie sprzętu do snorkelingu powinniśmy kierować się jakością sprzetu a nie ceną. K
oszt podstawowego wyposażenia to około 150plus koszt płetw . Już ta niewielka kwota wystarczy, aby w trakcie wakacyjnego wyjazdu przeżyć niesamowitą przygodę.  Snorkeling jako bezpieczną formę nurkowania poleca się także osobom, które czują lęk przed zanurzaniem się na kilkadziesiąt metrów i nie chcą głęboko nurkować.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego