trałowiec - BalticDive. Kursy nurkowania w Elblągu

Idź do spisu treści

Menu główne

trałowiec

WIEDZA

Trałowiec znajduje się blisko portu dlatego jest często odwiedzanym wrakiem. Jest to okręt Kriegsmarine zbudowany w stoczni w Hamburgu w 1916 roku przebudowany z trawlera rybackiego S/fi Ditmar Koel. .  Został przejęty przez Keiserliche Marine w 1915 roku, jeszcze przed zwodowaniem jednostki. Okręt działał w ramach 1 Handelschutz Flotille (Hfl), gdzie uczestniczył w ochronie konwojów statków handlowych

W 1927 roku okręt został wydłużony  co zwiększyło jego wyporność do 286 BRT. W 1936 roku okręt został przejęty przez Kriegsmarine i zaklasyfikowany jako Hilfsminensuchboat Munin rozpoczął służbę. Rok później przebudowany na okręt szkoleniowy.

Opis nurkowy
Wrak leży na stępce, na dnie, Maksymalną głębokość jaką udało się osiągnąc to 41 metrów. . Minimalna głębokość na wraku w okolicach nadbudówki to 33 m. Wrak jest w bardzo dobrym stanie pomimo zasypany jest dużą ilością piasku, który znajdziemy nawet wewnątrz wraku. Nurkowanie rozpoczynamy opusttówką zamocowaną do działa 105 mm na dziobie wraku.   Na samym dziobie warto zobaczyć świetnie zachowany trał, oraz stanowisko przeciwlotnicze. Oprócz tego mozemy zobaczyc dwie kotwice znajdujące sie po obu burtach które nadal tkwią w kluzach.  Największą atrakcją jest zachowane do dzis podwójne koło sterowe, które majestatycznie wyłania sie z wewnątrz wraku.
Ze względu na głębokość na której się znajduje dostępny jest dla nurków zaawansowanych.

Wypłynięcia na wraki organizuje kilka baz nurkowych w tym
Film z nurkowania
https://www.youtube.com/watch?v=SPqpITBEa8k

http://divingbaltic.pl/
http://nurek.org/
http://www.centrum-nurkowe.pl/
http://www.akademiapodwodna.pl/baza-jasa/

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego