ukiel - BalticDive. Kursy nurkowania w Elblągu

Idź do spisu treści

Menu główne

ukiel

WIEDZA

Jezioro Ukiel często odwiedzane jezioro przez turystów oraz nurków z Elbląga, Olsztyna i okolic ze względu na swoje walory. Inaczej zwane jeziorem Krzywym. Położone na Pojezierzu Olsztyńskim, w północno-zachodniej części Olsztyna pomiędzy osiedlami Dajtki, Gutkowo i Likusy. Zaliczane do II klasy czystości, podatne na degradacje.

Jezioro składa się z 4 basenów jeziornych – Gutkowskie, Przejma, Łupstychskie i Olsztyńskie – połączonych cieśninami; brzegi wysokie, przeważnie strome, miejscami zalesione; kilka małych cieków; odpływ przez Kortówkę i Jezioro Kortowskie do Łyny.

Część północna – Gutkowska – ma powierzchnię 117,9 ha i głębokość maksymalną 43 m. Jest ona otoczona polami uprawnymi i zabudową dzielnic Olsztyna – Gutkowo i Likusy. Ploso środkowe – Przejma – łączące pozostałe części zbiornika, o powierzchni 84,9 ha i głębokości 40 m, otaczają lasy i pola uprawne. Najbardziej wysunięta na zachód zatoka zwana Łupstychską ma powierzchnię 85,4 ha i głębokość maksymalną 32 m. Otaczają ją pola uprawne i lasy, przy brzegu zachodnim leży osiedle Łupstych. Część Olsztyńska zajmuje powierzchnię 120,4 ha, jej głębokość maksymalna wynosi 20 m. W pobliżu plosa Olsztyńskiego, praktycznie już poza granicami zlewni bezpośredniej, znajduje się osiedle domków jednorodzinnych Dajtki. Od strony Dajtek linia brzegowa jeziora jest urozmaicona zatoką zwaną Miłą. Niegdyś znajdowała się nad nią stanica wodna PTTK, obiekt został rozebrany ok. 2007 r.

Brzegi są przeważnie wysokie i strome. Ławica przybrzeżna piaszczysta, dno miękkie, muliste.

Ze względu na warunki czyni je doskonałym akwenem do nurkowania zarówno dla nurków rozpoczynających swoją przygode jak i dla nurków zaawansowanych. mapa batymetryczna jeziora Tutaj


Na miejscu nie ma bazy nurkowej jednak często przyjeżdzają członkowie  Centrum niezwykłych nurkowań  Krokodyle posiadające największy wybór szkoleń rekreacyjnych i technicznych. Z atrakcji pod wodą znajdziemy zatopioną łdke, małą ścianke podwodną oraz inne atrakcje. Widoczność do 6 metrów w zależności od pory roku.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego