wdzydze - BalticDive. Kursy nurkowania w Elblągu

Idź do spisu treści

Menu główne

wdzydze

WIEDZA

Wdzydze (kaszb. Wdzëcczé Jezoro), zwane również kaszubskim morzem, Wielką Wodą lub Szerzawą - to jezioro w Borach Tucholskich w powiecie kościerskim (województwo pomorskie), na obszarze Kaszub Południowych. Obejmuje połączonych ze sobą pięć jezior: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Cały akwen objęty jest obszarem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Powierzchnia zwierciadła wody całego zbiornika według różnych źródeł wynosi od 1417,0 ha. Średnia głębokość jeziora wynosi 15,2 m[2], natomiast głębokość maksymalna według różnych źródeł wynosi od 68 m. Na podstawie badań przeprowadzonych w 2001 roku wody jeziora zaliczono do II klasy czystości.

Największą atrakcją jeziora Wdzydze jest ścianka lessowa, która biegnie wzdlóż brzegu a kończy się na 36 metrach. W miejscu tym często występują prądy co wzbija osad przez co ciężko jest trafić na dobrą widoczność. Sam dojazd do ścianki biegnie przez las. Trzeba tutaj zaznaczyć ze teren ten zaliczany jest do parku krajobrazowego i nie można tam poruszać sie pojazdami. Zarówno sam wjazd na teren ścianki jak i nurkowanie wymaga zgody nadleśnictwa.

Centrum
nurkowe DEEP nad jeziorem Wdzydzkim znajduje się w miejscowości  Wdzydze Kiszewskie gdzie, w Pensjonacie SAILOR również można zrobić kurs nurkowania, oraz dowiedzieć się wszystkiego na temat nurkowania na ściance. Wszelkie pytania proszę kierować telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej Piotrek tel. 888 659 288  lub piotrliterski@wp.pl


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego