wilhelm Gustloff - BalticDive. Kursy nurkowania w Elblągu

Idź do spisu treści

Menu główne

wilhelm Gustloff

WIEDZA


Nazwa: Wilhelm Gustloff

Pozycja
55° 07? 29" N
17° 42? 13" E


Opis:


Przed II wojną światową był najbardziej luksusowym statkiem pasażerskim i wycieczkowym Niemiec, a nazwę swoją zawdzięcza zamordowanego w 1936 roku członka NSDAP Wilhelma Gustlofa. powstał w Hamburgu, a wodowanie odbyło się w samej obecności Adolfa Hitlera. Odbył około pięćdziesięciu rejsów wycieczkowych w tym na półwysep Apeninski oraz wody Norwegi. Po wybuchu II wojny światowej został wcielony do Kriegsmarine i pełnił funkcje pomocniczą, do transportu wojska,  następnie jednostki szpitalnej. wyposażony był w wyrzutnie bomb głębinowych i broń przeciwlotniczą.  Do roku 1945 cumował w Gdyni, a następnie brał udział w operacji Hannibal mającej na celu ewakuacje ludności cywilnej z prus wschodnich. Zatonął w największej katastrofie morskiej w historii ludzkości 30 stycznia 1945 roku trafiony 3 torpedami z rosyjskiego okrętu podwodnego S-13 dowodzonego przez podporucznika Aleksandra Marineskę.  Na pokładzie Gustloffa znajdowało sie około 9 tysięcy osób, z czego uratowano 838 osób. Reszta zginęła w wyniku hipotermii zamarzając w temperaturze -20 stopni. po wojnie A. Marinesko został odznaczony orderem czerwonego sztandaru.
W publikacjach pojawiają się wzmianki o zbrodni wojennej, a jednak rosjanie mieli rację gdyż okręt szedł w konwoju osłaniany przez uzbrojony torpedowiec, a na jego pokładzie oprócz ludzi znajdowali sie żołnierze.
Wrak w. Gustloffa leży 22 mile na północ od Łeby. W 1994 roku został uznany za mogiłę wojenną w związku z tym istnieje zakaz nurkowania na tej jednostce.

Obecnie nurkowanie na wraku jest zakazane. Obiekt ujęty jako mogiła wojenna.Wymiary
Długość między pionami 195 m
Długość całkowita 208,5 m
Szerokość na owrężu 23,59 m
Zanurzenie 6,5 m
Pojemność rejestrowa 25484 BRT

Głębokośc
Najmniejsza głębokość na wraku 31 m
Głębokość na dnie 48 m


Film z nurkowania
https://www.youtube.com/watch?v=5q8QIrHzX5k

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego