wuksniki - BalticDive. Kursy nurkowania w Elblągu

Idź do spisu treści

Menu główne

wuksniki

WIEDZA

Wuksniki - jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Miłakowo, leżące na terenie Pojezierza Iławskiego. Jezioro położone na południe od wsi Mysłaki, na zachód od wsi Bieniasze, na wschód od wsi Książnik.

Według danych IRŚ, opublikowanych w 1997, otoczenie jeziora stanowiły pola i łąki, jedynie od strony południowej znajdowały się lasy. W roślinności wynurzonej (helofity) dominowały trzcina oraz skrzyp bagienny - helofity porastały jedynie zachodnie brzegi jeziora. Wśród elodeidów, równomiernie porastających litoral (elodeidy silniej rozwinięte w części północnej) przeważały: Elodea canadensis, Myriophyllum sp. i Ceratophyllum sp. W jeziorze Wuksniki występuje sielawa, sieja, leszcz, płoć, szczupak, okoń
.
Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 117,1 ha. natomiast głębokość maksymalna 67,3 m[3]. Jest to jedno z najgłębszych jezior Polski, najgłębsze jezioro Pojezierza Mazurskiego.
Jest to jedno z najczystszych jezior Warmii i Mazur. Widoczność potrafi dochodzic do 10 metrów. Na terenie jeziora nie zastaniemy żadnego zaplecza ani bazy nurkowej. Najblizsze 15 km od jeziora w miejscowości Kretowiny nad jeziorem Narie.
Oprócz fauny i flory możemy się natknąć na wrak malucha i 2 łodzie na 28 i 18 metrach.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego